Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2021 12:00 (Üye) Soru : Sayın Danışmanımız; 07.11.2020 işe giren işçi 07.01.2021 de şirket yetkilisine bu işyeri koşullarında çalışmayacağını şifaen bildiren ancak istifa dilekçesi yazmayan işçiyi (şahit olan başka çalışan bulunmaktaymış) Pandemi ücretsiz izin uygulamasının getirilmesi ile işçiye iş akdini feshetme hakkı geçici olarak ortadan kalktı ise işçi çıkışını hangi kod ile bildirmeliyiz.? Teşekkürler.

Cevap : İşçinin yazılı ve imzalı istifa vermesi gerekir. Aksi halde ispat yükümlüküğü işverende olacaktır. İşten çıkış nedeni istifa ise başka bir neden önermek yanlış olur. Ancak işçi bu söyleminden itibaren işe gelmiyor ise işe gelmeme ihtarnemesi gönderilip 25/II işe gelmeme ihtarı ve çıkış nedeni ile fesih yasağı kapsamına girmeden işçi çıkışı yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.