Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.01.2021 14:55 (Üye) Soru : Merhabalar, Şahıs firması açılışı yapacağız. Firma konusu internet üzerinden reklam firması olarak çalışacak. Adres olarak oturduğu evi göstermek istiyor. Ev kira ve kira sözleşmesi eşinin üzerine. Bu durumda kendisi ve eşi arasında alt kiralama sözleşmesi mi yapılmalı? Yoksa kendisi hane halkında olduğu için gerek yok mu? Yada direkt ev sahibi ile alt kiralama sözleşmesi mi yapması gerekiyor? Vereceğiniz cevabın stopaj ve gider yönünden bilgisini de verirseniz çok memnun olurum. Şimdide teşekkür ederim.

Cevap : Eş ile ayrı sözleşme yapılmaz. mevcut sözleşme ye göre ödenecek kiradan 31/05/2021 tarihine kadar % 10 ,Bu tarih den sonra % 20 GV stopajı yapılır.Ödenen kiranın Brüt tutarının tamamı gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.