Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2021 12:42 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER DİLİYORUM. 01/04/2020 TARİHİ İTİBARİ İLE KÇÖ 2 ÇALIŞAN 31/12/2020 TARİHİNE KADAR YARALANDI. 01/11/2020 TARİHİNDE YENİ BİR İŞÇİ ALINDI. İLAVE OLAN İŞÇİ İÇİN KÇÖ OCAK VE ŞUBAT 2021 E DEVLET ÜZERİNDEN YENİ BAŞVURU MU YAPACAĞIM. E DEVLET ÜZERİNDEN İŞKUR DA YAPACAĞIM YENİ BAŞVURUDAKİ ÇALIŞMA UYGULANACAK İŞÇİ LİSTESİNE ( ORAN EXCEL E ) SADECE YENİ ALINAN İŞÇİYİ Mİ YAZACAĞIM. DAHA ÖNCE YARARLANAN İŞÇİLERİ DE EKLEYECEK MİYİM. DAHA ÖNCE KÇÖ YARARLANAN İKİ İŞÇİNİN OCAK VE ŞUBAT ORAN EXCELİNİ E MAİL OLARAK İŞKURA MI YOLLAYACAĞIM. TEŞEKKÜRLER.

Cevap : Yeni işe girişi olan işçi için kçö şartları oluşmamıştır diye düşünüyorum İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin; • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması (Covid-19 sebebiyle işverenlerin yaptıkları kısa çalışma başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilir. İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ve yersiz ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.), • Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması), • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması, gerekmektedir. Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.