Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2021 12:46 (Üye) Soru : İYİ GÜNLERE DİLİYORUM. 01/04/2020 TARİHİNDEN İTİBAREN KÇÖ HAFTADA 45/45 FAYDALANAN BAYAN İÇİN DOĞUMUNA 4 AY KALMIŞ . OCAK VE ŞUBAT 2021 DE KÇÖ ÖDENEĞİNDEN FAYDALANACAK . DOĞUM ÖNCESİ VE DOĞUM SONRASI İSTİRAHAT ÖDEMESİ ALABİLİR DEĞİL Mİ TEŞEKKÜRLER.

Cevap : Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ödenmekte olan kısa çalışma ödeneği, doğum izninin başladığı tarihte sona erer. Bu tarihten sonra rapor parası ödenir. Doğum izninin sonunda da kısa çalışma uygulaması devam ediyorsa, raporun bittiği tarihten itibaren yeniden kısa çalışma ödeneği başlar. SGK kapsamında çalışan kadınların rapor parası alabilmeleri için doğum iznine çıkılan tarihte sigortalı çalışma koşulu aranmaktadır. İlgili mevzuatta yer alan bir diğer şart ise doğumdan önceli 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin SSK’lılar açısından bildirilmiş, BAĞ-KUR’lular açısından da ödenmiş olmasıdır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.