Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2021 14:14 (Üye) Soru : Yİ GÜNLER DİLİYORUM. 01/04/2020 TARİHİ İTİBARİ İLE KÇÖ 2 ÇALIŞAN 31/12/2020 TARİHİNE KADAR YARARLANDI. YENİ BİR İŞÇİ ( 3 yıl içinde 450 gün hizmet süresi olan başka bir işyerinde temmuz 2020 de işinden istifa eden BİR kişiyi )01/11/2020 TARİHİNDE İŞE ALDI. son iki ay kasım ve aralık 2020 60 gün şartını kazanıyor. İLAVE OLAN İŞÇİYİ DE KÇÖ FAYDALANDIRMAK İSTİYOR. OCAK VE ŞUBAT 2021 E DEVLET ÜZERİNDEN YENİ BAŞVURU MU YAPACAK. E DEVLET ÜZERİNDEN İŞKUR A YAPACAĞI YENİ BAŞVURUDAKİ KISA ÇALIŞMA UYGULANACAK İŞÇİ LİSTESİNE ( ORAN EXCEL E ) SADECE YENİ ALINAN İŞÇİYİ Mİ YAZILACAK. DAHA ÖNCE YARARLANAN İŞÇİLERİ DE EKLENECEK Mİ?. DAHA ÖNCE KÇÖ YARARLANAN İKİ İŞÇİNİN OCAK VE ŞUBAT ORAN EXCELİNİ E MAİL OLARAK DAHA ÖNCE OLDUĞU GİBİ İŞKURA MI GÖNDERİLECEK. TEŞEKKÜRLER.

Cevap : Daha önce Covid-19 kapsamında kısa çalışma ödeneğine başvuran işverenin aynı işçileri için yeni bir başvuru yapması gerekmemektedir. Sadece daha önce başvuru yapmadığı yeni işçiler için başvuru yapması yeterlidir. İşverenin; e-Devlet üzerinden gerekli alanları doldurarak başvuru yapması gerekmektedir. Ayrıca aynı sistem üzerinden kanıtlayıcı belge olarak aşağıdaki belgelerin eklenmesi yeterlidir. • Çalışma süresinin azaltıldığını veya faaliyetin kısmen/tamamen durdurulduğunu ortaya koyan belgeler (örneğin: ücret bordroları, puantaj kayıtları, üretimin, hizmetin ve/veya ihracatın azaldığına, siparişlerin ve/veya sözleşmelerin iptal edildiğine dair vb. belgeler) ile • Resmi makamlar tarafından faaliyeti durdurulan işyerleri kapsamında olduğuna dair diğer belgeler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.