Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.01.2021 10:34 (Üye) Soru : teşekkür ederim sorumu cevaplaldığınız için fakat sonradan uzaktan çalışmaya geçildiği zaman bir mail gönderdiler yemek ücerti işçiye aittir diyebizde okudum imzaladım diye mail attık. ynai rızamızı almış oldu.bu duurmda kıdem hespalanırken bana son ay ne yatırdıysa mesela 100 tl bu rakmaımı brüte çevirip ekleyecek maaşıma.birde fazla mesai sorum vardı her ay 22,50 sat fazla mesaili bordor alıyoruz fazla mesai yapmadığımız halde anlaşma böyle yapıldı bu durumda brüt ücret daha az olmakta ama bence mutda olarak ödnen fazla mesai artık ücrettir eklenmesi gerekir.cevap ve bilgi dönşünüzü rica ederim. Sonradan uzaktan çalışmaya geçilmesi halinde ise çalışana yemek ücreti ödeyen iş yeri, uzaktan çalışmaya geçilmiş olması sebebiyle yemek ücretinde kesintiye gidemez. Kesinti yapmak isteyen iş veren, iş sözleşmesinin esaslı unsurlarında değişikliğe gitmesi sebebiyle çalışanın yazılı rızasını almak zorundadır.

Cevap : işveren imzanızı almış ancak son bir yıl ortalaması talep edilebilir. İşçiye nakit ve nakite ilişkin tüm ödemeler ücrettir ve bu kapsamda kıdeme mesned teşkil etmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.