Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.01.2021 14:32 (Üye) Soru : Sağlık sektöründe hizmet vermek hasta muayene etmek , gerektiğinde hastane ortamında hasta ameliyat etmek üzere faaliyet göstereceğiz. İki hekim ortaklı tüzel kişi firmayız. Kdv oranı olarak %8 mi 18 mi uygulayacağız. Kendi özel hastamızı muayenede %kaç olacak. Özel hastanelere onların hastasına bakarken %8 ile kesiyoruz. Bir iyiraz olmuyor. Şimdi %18 diye bir söylem kafa karıştırıyor. Serbest meslek mk ile %8 uyguluyorlar Limited şirket de hekimler tarafından yapılan muayenelerde kendi hastasına kdv oranı %kaç, özel hastanelere toplu kesilen hasra muayene kdv oranı %kaç , Farklılık mümkün mü! Teşekkürler

Cevap : Sağlık hizmetleri de 2007/13033 sayılı KDV Oranlarına İlişkin Genel Kararname'nin II sayılı Listenin B-21. bölümünde belirtilmiştir ve buradaki şartları sağlayan sağlık hizmetlerinde KDV oranının % 8 olacağı ifade edilmiştir. Bu maddedeki şartları sağlamayanlar için uygulanacak KDV oranı ise% 18'dir. “B-21- İlgili Bakanlıklar ya da kanunlarla izin verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından yerine getirilen insan veya hayvan sağlığına yönelik koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri (hayvan ırkının ıslahına yönelik hizmetler dahil) ile bu hizmetleri ifa edenlere hekimlerce veya hekimler vasıtasıyla verilen hizmetler, ambulans hizmetleri, için uygulanacak KDV oranı % 8 dir.” % 8 Uygulaması için Serbest çalışan hekim , Sağlık şirketi ayrımı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.