Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.01.2021 13:18 (Üye) Soru : Sayın Üstadım merhaba benim sorum sirket ortağı şirket kuruluş sermaye taahhüt hesabı ile ilgili ; eylül-2020 de birde fazla ortak ile bir ltd şirket kuruldu. şirket ortaklarından bi tanesi aracını yeni kurulan ortağı olduğu ltd şirketine sattı. şu anda araç bedeli kadar şirkette alacağı gözükmekte yine aynı ortağın şirket kuruluşundaki sermaye yi şirkete henüz yatırmadığı için sermaye taahhüt hesabı borç bakiyesi vermekte yönetim kurulu şirket ortağının araç satışından dolayı şirkette gözüken alacağını sermaye taahhüt hesabı ile virman yapılarak kapatılması konusunda karar alabilir mi ? veya ilgili alacağın sermaye taahhüdünün yerine getirilmesini sağlamak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor teşekkürler saygılarımla

Cevap : Konu hakkında TTK da tanımlama bulunmamaktadır, kaldı ki araç satışından doğan bu alacak aslında ticari alacak halindeki alacaktır, ortağın sermaye taahhüdü yerine kayda alınması mali bakımdan değerlendirilmesi gereken bir husus olduğu değerlendirlmektedir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.