Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 10:50 (Üye) Soru : Merhaba,01.12.2020 itibariyle ilk defa kısa çalışma yapan bir iş yerinde bir personel için aşağıdaki veriler doğrultusunda e -bildirgede bildireceğim ücret ve ikramiye rakamlarını söyleyebilir misiniz? Teşekkürler. Haftalık çalışılacak süre:22,5 saat Brüt Ücret:3813,36 Aralık ayı ikramiye yol yakacak :812,67

Cevap : haftalık 45 saat yerine 22,5 saat çalışma var ise bu oran 1/2 dir yol yakacak ikramiye de spek tabi ödemelerdir.ücrete ilave edilmelidir. Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi,kararında, kısa çalışma döneminde işçinin iş görme borcu ile işverenin ücret ödeme borcunun askıda olduğunu, yasa gereği sadece İŞKUR tarafından ödeme yapıldığından bu dönem için toplu iş sözleşmesinden doğan sosyal yardımlara hak kazanılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Yani yakacak yol yardımı kçö lü ayda çalışma süresi ile orantılı olmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.