Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 10:51 (Üye) Soru : Merhaba , tehlikeli sınıf olan firmamız İş yeri Hekimi ve İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu nedeni ile İş yeri Hekimi ve İş güvenliği uzmanı hizmeti almakta idi. Fakat firma 10.04.2020 tarihinden itibaren pandemi nedeni ile tamamen iş durdurma kararı aldığından fiilen işçi çalıştırmamış, personeller işkurdan 20.12.2020 tarihine kadar aralıksız çalışmadıkları aylara istinaden kısa çalışma ödeneği almışlardır. 20.12.2020 tarihinde personeller istifa ettiğinden çıkışları yapılmıştır. Sormak istediğim; -10.04.2020 tarihinden 20.12.2020 tarihine kadar firma üretim yapmamış fiilen hiçbir çalışma olmamıştır. Firmanın bu süreçte iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu var mıdır? - İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti aldığımız firma, düzenli olarak fatura düzenlemeye devam edip sözleşme durdurma / iptali gibi bir işlem yapmamıştır. Bizim İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti aldığımız firmaya faaliyette olmadığımız dönemlere ait ödeme yapma zorunluluğumuz var mıdır?

Cevap : İşyeriniz faaliyetini tamamen durdurma kararı aldığında çalışmış oldukları isg ile arasındaki sözleşmeyi ele almalıydı. İSG ile işyeri arasındaki sözleşmede işin sona ermesine ilişkin hükümler yeralması gerekmektedir. Bu hükümleri dikkate alarak işlem yapmanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.