Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.01.2021 12:40 (Üye) Soru : Sayın Yetkili. 5 Kişiden oluşan A.Ş.'mizden 3 kişi Anonim şirket hisse devir sözleşmeleri ile hisselerinin tamamını devrederek devrederek şirketten ayrılmışlardır. Şirket hissedar sayısı ikiye düşmüştür. Ayrılan 2 Kişi yönetim kurulu üyesidir. Yeni bir ortak hisse alarak hissedar sayısı tekrar 3 olmuştur. 1 - Kuruluş sözleşmesinde yönetim kurulu üç kişiden oluşur yazmaktadır. 2 - Şuan yönetim kurulu eski üye 1 kişi vardır.. Yönetim kurulu kararı ile, yapılacak ilk genel kurula kadar görev yapmak üzere iki üyeyi yönetime alabilirmiyiz. Alabilir isek bu kararda hisse devirlerinin yönetim kurulu tarafından onaylandığı yönünde bir madde ekleyebilirmiyiz.? 3 - Bu yönetim kurulu kararlarını kimler imzalayacak. Çünkü 2 üye ayrıldı. 4 - Kuruluş ana sözleşmede kuruluşta yönetim kurulu üç kişiden oluşur dendiğine göre ana sözleşme tadili yapmamız gerekecek mi? Acil cevap bekliyorum. Kolay gelsin.

Cevap : ortaklıktan çıkma yönetim kuruluğu üyeliğini sona erdirmez ve hisse devri tescile tabi değildir. mevcut yönetim kurulu farklı tarihlerde bir üyenin istifası yerine bir üye ataması ile işlem yapılabilir, esas mukavelede üç kişi yazılı bu sayının artırılabilmesi için genel kurulca madde tadili ve ilave üye seçimi yapılabilir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.