Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.01.2021 11:55 (Üye) Soru : Merhaba, GEKAP ile ilgili aydınlatır mısınız? 1- Pazarcılık yapan şahıs 15 mikron altında poşet ile işlerini yapıyor ise GEKAP vermeli mi? 2-Terzi basit usul poşeti genelde müşteri getiriyor, terzi poşet alımı yapmıyor, yinede boş GEKAP vermelimi? 3- Küçük hırdavat malzemeleri satan bir şahıs işyeri verdiği poşetleri nasıl bildirebilir, GEKAP beyannamesinde ambalaj-plastik ambalaj (ücretli verilen poşetler hariç) olan sekmeden mi bildirebiliriz, yoksa kilo işi bildirme Beyannamede hangi sekmeden yapılıyor? 4- Mobilya döşemeciliği yapan firma, yaptığı işlerin ambalajlarını müşterisi fatura ile gönderiyor, mobilya ürünler hazır olunca bu ambalajlar ile müşteriye gönderiliyor, mobilya döşemecisi GEKAP vermeli mi? 5- Çiğköfte dükkanı, üreticisinden aldığı çiğköfte ile beraber poşetide faturalı olarak üreticinin logolu poşeti ile beraber alıyor, çiğköfteci GEKAP beyanında bu poşetleri satmış gibi götermeli mi yoksa boş beyan verebilir mi?

Cevap : Detaylı bilgileri içeren rehber aşağıdaki linkdedir. Yayımlanan tebliğlerde Sektörler konusunda tek tek açıklama yok.Açıklama olmayan konuda yorum olmaz. Ancak sorunuzdaki işletmeler için kullanılan malzemeler ambalaj malzemesi kapsamında gekap beyannamesi verilir. Ambalaj malzemeleri için GİB bdp programındaki POŞET BEYANNAME formatını inceleyiniz. Detay bilgi için aşağıdaki linkdeki Rehberi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.