Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 13:03 (Üye) Soru : 10 Haziran da işe aldığımız bir personelin performansından memnun kalmadığımız için işten çıkışını yapmak istiyoruz ancak işten çıkış yasağı olduğu için 4 kodu ile çıkış yapamayacağız mı? Bu çalışanı ücretsiz izne mi ayırmak zorundayız? 17 Nisan sonra sı olduğu için ücretsiz izin parası alamayacak yine de ücretsiz izne ayırabilir miyiz? İşten çıkış yasağı sona erdiğinde 4 kodu ile çıkış yapılacağı için yasak kalkana kadar ücretsiz izne göndermemiz mi gerekir? Teşekkürler

Cevap : 4 Belirsiz süreli İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi Evet fesih yasağı kapsamında olup kullanılması halinde 1 asgari ücret ipc ve varsa kullanılan kçö ler iptal edilmektedir. normal 21 kod ile ücretsiz izne işçi rızası ve yazılı beyanı i,le ayrılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.