Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.01.2021 17:16 (Üye) Soru : merhaba, Gelir vergisi mükellefi müşterim ihracatçı firmaya otomasyon işleri yapmaktadır. İhracatçı firma ürünü yurtdışına gönderdiğinde eğitim ve montaj için mükellefim yurt dışına çıkmakta ve tüm masrafları ihracatçı firma tarafın karşılanmaktadır. 1- Mükellefimin yurt dışında kaldığı sürelere ilişkin olarak, ödediği bağkur matrahı üzerinden yurdışı harcırah gider yazılabilir mi? 2- Gider yazılabilir ise bunu gelir vergisi beyananmesi üzerinde mi matrahtan indirim yapmalıyım. Yoksa deftere gider kadımı işlemeliyim? Teşekkürler

Cevap : 1-Harcırah ücretli çalışanlara ödenir.Montaj ve danışmanlık hizmeti veren kişi (mükellef ) hizmet bedeli için KDV hesaplamadan fatura düzenler. 2-Yapılan harcama belgelere bağlı ve ticari kazancın elde edilmesi için yapılmış ise gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.