Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 15:28 (Üye) Soru : merhaba.06.11.2013 de hizmet akdiyle bir şirkette mali müşavir olarak çalışmaya başladım.ihtiyaçtan dolayı şirket bana önden ve elden bir miktar para ödedi. bu şekilde konuşmamıştık ama şimdi işten çıkmamama rağmen bu parayı benden bugün çıkış-yarın giriş işlemiyle kıdem tazminatımı hesaplayarak tahsil etmek istiyor. sorum şu olacak. başka bir güvencesi olmadan sadece kıdem tazminatı olan bir meslek mensubu olarak gerçekten işten çıkarken son aldığım brüt maaşa göre tüm yıllarımın kıdem tazminatı hesaplatabileceğim iddia edebileceğim/ispat edebileceğim bir yöntem var mı? genel uygulamada böyle durumlarda mahkeme kararları/mevzuat nasıl bir yol izliyor? kısacası gerçekten işten çıkarken ne hak iddia edebilirim? bir de şu an yıllık izinlerimi hiç tam kullanmadım. hep az izin kullandırıldım. maaşımı elden alıyorum. bu çıkış giriş işlemi olduğunda bu haklarımdan da feragat etmiş oluyorum sanırım? (kusura bakmayın lütfen, durumu kendimce anlatmaya çalıştım.hak kaybına uğramak istemiyorum. yine sizler yetkili/bilgili merciler olduğunuz için, genel bir bilginiz/fikriniz var ise eğer açıklayıcı bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.) şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : Öncelikle 4857 sayılı iş kanunu işçinin ücretten ve çalışmadan doğan tüm haklarını düzenlemektedir. Ama kayıt esası çok önemlidir. sırasıyla gidecek olursak; almış olduğunuz ön ödemenin kıdeme sayılması İşe başlarken aldığınız avans ücretinizden mahsup edilmesi gerekir. Bu ödemeyi de elden aldıysanız neden giriş çıkışla bu işlemi yapıyorsunuz parayı elden geri ödeyiniz. Kullanılmayan yıllık izinler ancak işten çıkışta ücrete dönüşür aksi halde izin olarak kullandırılması gerekmektedir. Ayrıca işçinin kıdeme tazminatı hesaplanırken aynı işverene bağlı fasılalarla olan çalışması da dikkate alınarak son giydirilmiş ücret üzerinden kıdemi hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.