Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 09:32 (Üye) Soru : Üç aylık muhtasar beyannamesi veriyorken müşteri aralık ayında işçi çalıştırmaya başladı. İnteraktif Vergi Dairesinden dönem değişikliği yapmak istediğimde 2021 ve sonraki yıllar çıkıyor, Aralık ayı çıkmıyor. Beyannameyi 3 aylık olarak hazırladım sgk bölümüne aralık bilgilerini girdim, beyannameyi kaydetmek istediğimde işçi çalıştırdığınız için 3 aylık olarak kaydedilemez uyarısı verdi..Dilekçe yazıp aralık ayından itibaren aylığa çevirirsem bu sefer ekim ve kasım ayları boşta kalacak. Ne yapmam lazım.

Cevap : Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. İSTENİR İSE (TERCİH MÜKELLEFE AİT) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname,ile aylık olarak verilecektir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.