Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 10:11 (Üye) Soru : Merhaba, Bir LİMİTED şirketin, aynı zamanda müdür olan ortağının şahsi borçlarından dolayı, şirket üzerine kayıtlı olan taşınmazlar üzerine bir haciz işlemi uygulanabilir mi. Kanunda yazılı olan şirket ile ilgili borçlardan doları şirket mal varlığı ile sorumludur ve amme alacakları karşısında da şirket ortakları sermayesi kadarken, temsile yetkili müdürler sınırsız sorumludurlar. Fakat şirket dışı, ortak şahsi borçlarında tüzel kişiliğin bir sorumluluğu var mıdır ? İyi çalışmalar

Cevap : müdürün şahsi borçlarından dolayı Tüzel kişiliği etkilememeli kanaatindeyim, ancak hisselerine haciz uygulanabilir. ancak yargıdan çıkacak kararları önceden kestirmekte mümkün değil, ancak bu güne kadar şahsi borçları nedeni ile görev yapılan tüzel kişiliğin taşınmazlarına uygulana haciz işlemine rastlamadım. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.