Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 15:53 (Üye) Soru : Üstad KÇÖ ile ilgili 2 sorum olacak.1- Yılbaşı tatili 1 ocak için KÇÖ ve NÜD için 1 günlük prim işveren tarafından mı ödenecek? 2-KÇÖ ödeneği işçinin İŞSİZLİK ÖNENEĞİ süresini aşabilir mi? Yani 01.04.2020 tarihinden beri KÇÖ sü devam eden firmalar var bende işçilerin işçilerin bir kısmı 6 ay işsizlik ödeneği bir kısmı 8 ay işsizlik ödeneği bir kısmı da 10 ay işsizlik ödeneği almaya hak kazanmışlardı, bu işçiler halen kısa çalışmada olup, aldıkları kısa çalışma süreleri işsizlik alma sürelerini aştı. Bu durumda KÇÖ almaya devam edebilirler mi?

Cevap : 1. eğer tam ay kçö ve nüd uygulanıyor ise 1 günlük prim tahakkuk ettirilmez. 2.kçö işsizlik ödeneğini aşmayacaktır.Kısa çalışma ödeneği olarak yapılan ödemeler işsizlik ödeneği süresinden düşülmektedir. Ancak, mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bununla birlikte; Covid-19 nedeni ile yapılan kısa çalışma ödemleri işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.