Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.01.2021 11:45 (Üye) Soru : Merhaba, Soruyu doğru yere soruyor olmayabilirim eğer yanlış ise yönlendirirseniz sevinirim. Bir mükellefimiz şirketini satacak ancak şuan ki mali tablolarda bir borcu gözükmüyor fakat alt taşeronların SGK borçlarından kaynaklı yaklaşık 3 milyon SGK borcu gözüküyor. Alt taşeronların bu SGK borçlarını şirketin resmi defterlerinde kayıt altına alabilir miyiz ? Ben firmaya bilanço çıkardığım da firmanın borcu gözükmüyor ancak reel olarak firmanın sorumlu olduğu 3 milyon TL tutarında borç var bunun bilançoda gözükmesini istiyoruz. Bu mümkün müdür ?

Cevap : Öncelik ile bir tanımlamayı düzeltelim ŞİRKET SATILMAZ Şirkete ortak olan kişi veya kişiler Hisselerini satar.Hisseleri satan kişi veya kişiler kamuya veya özele olan borçlardan hisselerini sattıkları tarihe kadar sorumludur. Borç neden gözükmesin? alt taşeron veya başka borçlar kayıtlara yer alması gerekir .Yer almıyor ise kayıtlar doğru olmayıp yanıltıcı olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.