Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.01.2021 10:58 (Üye) Soru : Bir mükellefin bir şahıs işletmesi ve meşgalesi e-ticaret olan tek ortaklı bir limited şirketi var.Limited şirketi kapatacak. 1-Tasfiye adresini şahıs işletmesinin bulunduğu adresi yaparsa kira için şahıs işletmesinden limited şirkete fatura mı kesmesi gerekir yoksa limited şirket ile mal sahibi adını ayrı bir kira sözleşmesi mi düzenlemesi gerekir? 2-Birinci sorunun cevabı şahıs işletmesinden limited şirkete kira için fatura kesmesi gerekir olursa bu durum tasfiye halinde limited şirket açısından transfer fiyatlandırması söz konusu olur mu?

Cevap : Şahsi işletmesinde kasıt GV mükellefiyeti ise ; bu kişinin elde ettiği kira geliri GMSİ olur.Kiracı olacak Limited şirket kira bedelini % 20 (mayıs sonuna kadar % 10) GV stopajı yaparak bankaya yatırır.Fatura düzenlenmez KDV hesaplanmaz.Sözleşme şahız ile Ltd. Şirket arasında yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.