Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2021 12:55 (Üye) Soru : Merhaba; Firmanın SGDP ne tabi çalışanlarından biri beyin kanamasından dolayı uzun süre yoğun bakım tedavisi gördükten sonra tedavisi bilinci kapalı şekilde evinde devam etmektedir. Bu duruma istinaden yaklaşık 2 yıldır bildirgelerini istirahat koduyla tahakkuk ettiriyoruz. Ailesiyle görüşüldüğünde işe dönüşünün çok zor olduğu bilgisi de ayrıca alınmıştır. Raporlu birinin normal durumda çıkışı yapılmaz ama böyle bir durumda işten çıkışı verilebilir mi ya da başka bir öneriniz var mı?

Cevap : 4857 sayılı İş Kanununun 25/I'inci maddesine göre; işçilerin çalışma süresine göre en az 8 hafta ve en çok 14 hafta olan süreyi aşan sağlık nedeniyle tek seferde alınmış olan rapor süreleri, işçinin iş sözleşmesinin feshi sonucunu doğurmaktadır. Bu nedenle çıkışı yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.