Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2021 13:30 (Üye) Soru : SAYIN YETKİLİ DEPO OLARAK AÇILIŞINI YAPTIĞIMIZ YERİMİZ BULUNMAKTADIR. BURADA İŞÇİ ÇALIŞTIRABİLİR MİYİZ? TİCARET ODASI AÇILIŞI YAPMADIK.)

Cevap : 5510 sayılı Kanunun (5510 sayılı yasa, 2006) 11 inci maddesinin 1 inci fıkrasında işyeri, “sigortalı sayılanların maddî olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerler” olarak ifade edilmiştir. Ayrıca “işyerinde üretilen mal veya verilen hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen işyerine bağlı yerler, dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden veya meslek eğitimi yerleri, avlu ve büro gibi diğer eklentiler ile araçlar da işyerinden sayılır” denerek işyerine bağlı yerler, işyerinin eklentileri ve işyerine ait araçlar da işyeri kavramı kapsamına alınmıştır. Depo sorumlusu vb adlarla işyerinde fiilen çalışan var ise de sgk bildirimi yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.