Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2021 09:26 (Üye) Soru : Sayın Danışman Merhabalar , Bir müşterim öğrencilerin sorularını cevaplamak amacıyla , üniversite Hocası ve benzeri eğitmenlerle anlaşarak , öğrencilerin sorularının , ödevlerinin vs ücret karşılığında cevaplanması şeklinde internet sitesi kurararak danışmanlık hizmeti vermek istemektedir.Bu konuda 2 sorum olacak.1-Mevcutta farklı bir faaliyet alanında şirketleri var.Ana sözleşmelerinde kurs, eğitim vermek vs. var ama tam buna karşılık gelen bir faaliyet yok.(Eğitimi Destekleyeci Faaliyet olarak yok )Ana sözleşmeye ilave yapmadan , vergi dairesine ek faaliyet bildirimi yaparak bu faaliyete başlanabilir mi ?2- Danışmanlık Hizmeti alınacak eğitmenlere , verdikleri hizmet karşılığında ödenecek ücret için(ödemeler banka yoluyla olacak ) , mükellefiyetleri olmadığından gider pusulası düzenlenecek ..Ancak, internet üzerinden eğitim desteği veren eğitmenlerin farklı illerde olmaları ve soru -cevap-danışmanlık sirkilasyonunun çok fazla olması durumunda , gider pusulalarının onlara ulaştırılıp imzalatılması güçlüğü göz önünde bulundurulduğunda ,izleyebileceğimiz farklı bir yol var mıdır ? Teşekkürler

Cevap : 1-Bu soru için Vergi dairesi ile görüşünüz. 2-Gider pusulası ile ödeme olmaz. Eğitmenler mükellefiyet tesisi ettirecek veya ücret olarak Bordro düzenlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.