Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2021 12:00 (Üye) Soru : Mütahitten Aldığım dairemin Kat İrtifak Tapusu 19/01/2017 Tarihinde tarafıma verildi. Ancak daireyi fiilen kullanmam Elektrik Doğalgaz almam ve Kiraya vermem 25/01/2014 Tarihinde Kiracı ile sözleşme yaptım ve GMSİ olarak beyanname vermeye başladım. Şimdi Satış Yapıyorum. 25/01/2014 Tarihine göre 5 Yıllık süre doldu Ancak Tapu Tarihine göre dolmadı, Sizce Gayrimenkul Satış Kazancı Olacakmı yoksa Kira Sözleşmem ve GMSİ beyanım İspatlayıcı Kullanıma başlama olarak değerlendirilip Kazaç Beyanı olmayacakmı Mütaahhit alınan bir gayrimenkuldur bilgi verirseniz memnun olurum.

Cevap : Değer artış kazancı tapu tarihi itibari ile hesaplanır.Ancak vergi ihtilafı söz konusu olması halinde mahkeme sunacağınız belgeleri nasıl değerlendirir bunu bilemeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.