Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2021 12:25 (Üye) Soru : Müşavirliğini yaptığım inşaat firması Devlet üniversitesine üniversite arazisi üzerine karşılıksız kreş yapmak istemektedir. konu ile ilgili olarak yapılan işin Vergi Dasiresine nasıl bildirileceği üniversite ile nasıl bir protokol yapılacağı yapılacak inşaat ile ilgili olrak alınacak inşaat malzemelerinde kdv istisnası uygulayıp uygulayamayacağımız bunun gibi uygulama konuları hakkında yardımınızı rica ederim

Cevap : Üniversite ile yapılacak sözleşme konusunda bir Avukattan yardım alınız.Bu konuda bilgimiz yok.VD ne özel bir bilgi verilmez. KDVK nun 17/2-b maddesine göre yapılacak kreş için tesliminde KDV istisnası uygulanır. KVK nun 10/(1) ç maddesine göre yapılan bağışın tamamı Kurumlar vergisi matrahından indirilir. Alınan mal ve hizmetler için KDV istisnası olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.