Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2021 11:37 (Üye) Soru : Merhaba; İnternet üzerinden ( trendyol üzerinden ) mal satış yapacak olan işletme defteri mükellefi ; 1) Defter beyan sistemi üzerinden tutulacağı için e-fatura mükellefi olmadan 5.000 -30.000 tl e-arşiv fatura düzenleyecek. Bu işlemde herhangi bir sakınca var mıdır ? 2) Bu mükellef internet satışından dolayı e-fatura mükellefi olam zorunda mı ? 3) e-arşiv fatura kesme işlemini entegratör üzerinden yaparsa ( paraşüt sistemi ) bu durumda gib portaldan kesmeyeceği için herhangi bir sorun olur mu ?

Cevap : Merhaba; 5bin ve 30 bin GİB Portal üzerinden düzenlenecek faturalar için özel entegratör sistemi mevcut değildir. GİB portal üzerinden düzenlenir Ayrıca mükellefin başkaca yükümlülüklerinin olup olmadığına bakmak gereklidir. Her satış internet satışı kapsamında değerlendirilmeyebilir, o yüzden mükellefi iyi analiz etmek gereklidir iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.