Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.01.2021 11:14 (Üye) Soru : merhaba, sitede, 4a lı bir personel icin , gelir vergisinden istisna gunluk yemek bedeli 25-tl yazıyor. sgk bölümünde de " SİGORTA PRİMİNE TABİ TUTULMAYACAK YEMEK PARASI " 7,16-tl yazıyor. ikisi bir- birinden farklı . bu sebeble kafam karıştı , danısmak istedim. 1 - 4-a lı bir personelin aylık bordroda yani aylık prim ve hizmet bildirgesinde , SGK işci ve SGK işveren hissesinden muaf , gunluk yemek bedeli kaç TL dir? tesekkurler

Cevap : Sigorta Primine Tabi Tutulmayacak Yemek Parası Tutarı Dönemler Yemek Parası (Günlük) 01.01.2021-31.12.2021 7,16 TL Diğeri Gelir vergisi ile ilgili olan Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin birinci fıkrasının (8) numaralı bendinde yer alan, işverenlerce işyeri veya işyerinin müştemilatı dışında kalan yerlerde hizmet erbabına yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlere ilişkin istisna tutarı: – 313 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2021 takvim yılında uygulanmak üzere aylık 25 TL olarak, hesap edilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.