Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.01.2021 11:39 (Üye) Soru : Merhaba.Tarafımıza bildirilmeyen veya kurum sistem hatalarından dolayı bize ulaşmayan istirahat raporları nedeniyle cezai işlem olmaması adına; ;Muhsgk da ''sigortalı çalışan bilgileri'' kısmında ilgili dönemde istirahatli olup olmadığına bakılmaksızın çalışanlarımızın tamamı için ''İstirahat süresince çalışmamıştır'' seçeneğini '' Evet'' olarak seçerek ilerliyoruz.Uygulamaya bu şekilde devam edilmesinde bir sakınca var mıdır ve Sgk kurumunun ilerleyen süreçte ilgili dönemde istirahat durumu olmayan personeller için '' Evet'' seçeneğini seçmemizden dolayı herhangi bir yaptırımı olabilir mi.Teşekkrüler ,iyi çalışmalar.

Cevap : eksik gün nedeni 01 ve karşılığında rapor olmaması halinde çalışmamıştır a evet demek eksik gün nedeninin farklı olması halinde kod değişikliği verilmesi halinde bir sıkıntı yaratmayacaktır. işçinin işe gelmememsinin gerçek nedeni ve o nedene ait eksik gün nedeni seçilmelidir. Zira İstirahat 01 kod ; Ay içinde rapor alan sigortalılar bu kodla bildirilir. Kurumca elektronik ortamda alınabilenler hariç Kurumca yetkilendirilmiş sağlık hizmeti sunucularından veya işyeri hekimlerinden alınmış istirahatli olduğunu gösteren rapor ile ispat edilir. Her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belgedir. Düzenlendiği tarih itibariyle hüküm ifade eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.