Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.01.2021 13:53 (Üye) Soru : Merhabalar mükellef 2018 yılında bitirmiş olduğu inşaatı için işçi çıkışları yapıldı. Fakat ilişsizlik yazısı SGK verilmedi 2020 yılında ilişksizlik için SGK başvuru yapınca geçmiş yıllardan dolayı SGK prim farkı çıkıyor. 1- kurumun işçiliği 2018 göre değilde 2020 göre hesaplaması mevzuata uygun mu 2- işçilik prim farkında idari ceza beye gecikme cezası oluyor mu? 3-7256 yapılandırmaya başvuru yapsak indirim olur mu

Cevap : İlişiksizlik Belgesi Başvuru Uygulaması İşverenlerin ihaleli işleri yada özel bina inşaatları için iş bitim dilekçelerini verebildiği uygulamadır. Birim maliyet bedelleri, her yıl inşaatın sınıfı ve grubuna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilerek Kurumca özel nitelikteki inşaat işyerlerinin asgari işçilik uygulamasında esas alınır. İnşaatın niteliği dikkate alınarak, inşaatın ruhsatnamesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanan ilgili tebliğde kayıtlı yapının sınıfı ve/veya grubunun farklı olduğunun anlaşılması hâlinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanan ilgili Tebliğde yer alan yapı sınıfı ve grubu esas alınır. İnşaatın sınıfı veya grubunun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanan ilgili tebliğde daha alt bir yapı sınıfı veya grubunda tasnif edilmesi yönünde yapılan değişiklikler, araştırma veya inceleme işlemi sonucu tespit edilen borcun kesinleşmesine kadar dikkate alınır. 17.11.2020 öncesi kesinleşen sgk prim borçları için 31.01.2021 sonuna kadar başvurabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.