Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2021 11:50 (Üye) Soru : merhaba, e defter kayıtları ıle ilgili danışmak istiyorum. 1 - aynı müşteriden , aynı gün icinde bizim A BANKA HESAPLARIMIZA; sabah A BANKASI TL HESABINA 3.000-TL - öglen A BANKASI TL HESABINA 5.000.-TL ve aksam da A BANKASI USD HESABINA 2.000-$ ödeme gönderdi ise , biz bu aynı günde , aynı müşterimizden aldıgımız 3 ödemeyi, e defterde tek bir yevmiye fişi olarak muhasebeye kaydı yapabiliyormuyuz? 2- aynı gün içerisinde bizim şirketimiz B BANKASI KREDI KARTI ile hem X SATICISINA hem de Y SATICISINA ödeme yaptıgında biz aynı günde yapılan bu 2 ödememizi, e defterde , tek bir yevmiye fişi olarak muhasebeye kaydı yapabiliyormuyuz? tesekkurler.

Cevap : Merhaba; esas olan her işilemin tek tek yevmiye maddesinde gösterilmesidir; Banka İşlemlerine istinaden açıklama Bilindiği üzere bankaya ait işlemlerde muhasebe kaydına esas belge dekont olmaktadır. Dekontların e-Defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması “dekont” olarak kaydı yapılır ve dekontun numara ve tarihinin de girilmesi zorunludur. Ancak dekont üzerinde belge numarası-tarihi yok ise, kullanılan muhasebe programının söz konusu işleme vermiş olduğu tarih ve numara, belge numarası ve tarihi olarak yazılabilir. Eğer bankaya ait işlemler dekont bazında tek tek muhasebeleştirilemiyorsa, bu banka işlemleri günlük olarak, banka banka ayrıştırmak koşuluyla, her bir bankadan yapılan işlemler birer muhasebe fişinde işlenebilir. e-Defterde bu kayda esas belge olarak muhasebe fişi gösterilebilir. Bu muhasebe fişi e-defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması “Muhasebe Fişi” olarak kaydı yapılır ve fişin numarası ve tarihi girilir. iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.