Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.01.2021 14:24 (Üye) Soru : Sayın Danışman ; İşkur aylık işçi bildirimleri ile ilgili olarak kısaca sorumluluklarımızı paylaşabilir misiniz ? 1 işçi çalıştıran bir işletme bilgi vermeli midir ? zorunlu sayı 10 işçi üzeri midir ? 15 personel çalıştıran bir işletme 10 personeli işten çıkardığında kalan 5 işçi için bilgi vermeye devam etmeli midir ? SAYGILAR

Cevap : 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanununun 3/b maddesinde "İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmak, yaptırmak." işkur görevleri arasında yer almaktadır. "4904 sayılı kanunun 21 inci maddesine göre ise "Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur." Bu madde gereğince işkur uygulamasında; işyerlerine ait ilgili ayın işgücü çizelgelerini (her ay olmak üzere) takip eden ayın sonuna kadar işkur internet sitesine girmeleri gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.