Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.01.2021 16:08 (Üye) Soru : Merhabalar, Bir mükellefimiz 01/05/1991 tarihinden 30/12/1993 tarihine kadar Belçıka'da özel bir kılınikte doktor olarak çalışmıştır. Türkiye'de ilk işe girişi 2004 yılıdır. SGK ya başvuru yapmış olup yurtdışında geçirmiş olduğu süreyi borçlanmak istediğinde 4B olarak borçlanabileceği ve sigorta başlangıç tarihinin geriye gelmeyeceği bildirilmiştir. 1998 VE 2000 YILINDA doğum yapmış olup bu doğumları borçlanabilir mi? Teşekkürler.

Cevap : Yurtdışı çalışmaları artık 4b olarak borçlanılabilmektedir. Borçlanılan yurt dışı süreleri 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında geçmiş hizmet süresi olarak kabul edilir. 2004 yılında işe girişi olan bu kişinin sigortalılığından önceki tarihlere denk gelen doğumlarını borçlanması mümkün değildir. - Kadın sigortalının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi, - Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi, - Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması, gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.