Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.01.2021 14:51 (Üye) Soru : Meraba ; Pazarcı olarak faaliyette bulunan bir mükellefim zeytin satışı yapmaktadır.Zeytin kdv oranını yeni kdv değişikliğinden dolayı kaç olarak uygulaması gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederim. İyi ÇALIŞMALAR dilerim.

Cevap : Siyah zeytin, yeşil zeytin ve herhangi bir katkı maddesi ihtiva etmeyen salamura çizik yeşil zeytinin,KDV oranı; - Toptan teslimlerinde %1 - Perakende teslimlerinde %8 Perakende Satışın Tanımı: 2007/13033 sayılı Kararnamenin 1 inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre, perakende safhadaki teslimden maksat; teslimi yapılan ürünlerin aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlar dışındakilere satılmasıdır. Ürünleri, aynen ya da işlendikten sonra satanlar ile işletmesinde kullanacak olanların gerçek usulde KDV mükellefi olmamaları halinde bunlara yapılan teslimler de perakende teslim sayılır. Bunlar dışındakilere yapılan satışlar ise toptan satış olarak değerlendirilecektir. KDV uygulaması bakımından toptan satış, perakende satış ayrımı alımın büyük miktarlı olmasına göre değil, alıcının vergisel pozisyonuna, gerçek usulde KDV mükellefi olup olmamasına göre yapılmış teknik bir nitelik arz etmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.