Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2021 10:15 (Üye) Soru : Merhaba, Covid 19 nedeniyle 16 Mart 2020-25 Ocak 2021 arası çalışmayan bir işçinin, yıllık izin hakediş süresinin hesabında bu çalışılmayan süre dikkate alınmalı mı? Saygılarımla.

Cevap : Bu sürede iş sözleşmesi askıda kaldığı halde eğer işçi kçö den yararlandırılmışsa bu süreler yllık ücretli izin hesabında dikkate alınmalıdır. Sonuç olarak, kısa çalışma uygulaması sırasında yıllık ücretli izin hakkını kullanmak isteyen işçiye, kısa çalışma uygulaması öncesinde geçerli olan normal çalışma düzenine göre hak etmiş olduğu şekilde izin hakkı kullandırılacak, ücreti tam ödenecek ve SGK aylık prim ve hizmet belgelerinde de her yıllık izin günü tam gün olarak gösterilecektir. Buna, yıllık ücretli izin hakkı kullanılan dönem içerisinde yer alıp da yıllık izinden sayılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günü ücret ödemeleri de dahildir. Yıllık ücretli izin hakkı boyunca işçi, kısa çalışma uygulaması kapsamı dışında yer alacak ve izin dönüşü tekrar kısa çalışma uygulamasıyla uyumlu bir biçimde çalışmaya devam edebilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.