Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2021 09:33 (Üye) Soru : Merhabalar iki sorum olacak 1- Mülk sahibi çocuk olursa baba kira stopajı ödermi 2-Veraseten yurtdışındaki bankalarda para kaldı. Bunun Türkiyede veraset ilamı beyannamesinde gösterip vergilendiriliyormu İyi çalışmalar

Cevap : 1-GV stopajında kural ÖDEMEDİR.Ödeme yok ise stopajda olmaz.Ancak Babadan kira alınmasa da çocuk emsal kira bedelinden Yıllık GV beyannamesi verecektir. 2-Yurt dışındaki Bankada bulunan para da VİV tabidir. VİV Kanunu: Verginin Mevzuu Madde 1 Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset tarikiyle veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabidir. Bu vergi, Türk tabiiyetinde bulunan şahısların ecnebi memleketlerde aynı yollardan iktisabedecekleri mallara da şamildir. Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetindeki bir şahsın Türkiye hudutları dışında bulunan malını veraset tarikiyle veya sair suretle ivazsız bir tarzda iktisabeden ve Türkiye'de ikametgahı olmayan ecnebi şahıs bu vergi ile mükellef tutulmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.