Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2021 12:17 (Üye) Soru : ODAMIZIN ÇOK DEĞERLİ DANIŞMANLARI, ÖNCELİKLE BÖYLE BİR HİZMET VERMENİZDEN DOLAYI ODAMIZ VE SİZ DEĞERLİ ÜSTADLARA TEŞEKKÜR EDERİM. DEFTER BEYANA TABİ GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİNİN EŞİ 27103 SAYILI TEŞVİKTEN YARARLANMAKTADIR. BUNDAN DOLAYI SSK PRİM ÖDEMESİ YOKTUR.. 1)- ÖDENMEYEN BU İŞSİZLİK+İŞVEREN+İŞÇİ PRİM TUTARLARININ SGK TEŞVİKLERİ KAPSAMINDA DEFTER BEYANDA GELİR KAYDEDİLMESİ GEREKİR Mİ ? 2)- SİGORTALI MÜKELLEFİN EŞİ OLDUĞUNDAN ÜCRET VE PRİMLER KKEG OLARAK KAYITLARA ALINMAKTADIR DOĞRU MUDUR ? .3)TEŞVİK BİTTİKTEN SONRA GİDERLERİ KKEG OLARAK DİKKATE ALINAN BU İŞÇİ İÇİN ÖDENEN PRİMLERE UYGULANAN %5 İNDİRİM VE ASGARİ DESTEK ÖDEMESİ( 75TL) DE SSK TEŞVİKLERİ OLARAK GELİR KAYDEDİLMESİ GEREKİR Mİ ? SAYGILAR,

Cevap : Hazinece karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak alınıp alınmayacağı hususunda bir kısıtlama yapılmadığı görülmektedir. Sigorta prim teşvikleri uygulamada yaygın olarak, Doğrudan Direkt Gider/Gelir Kaydetme Yöntemi Karşılık Ayırarak Gider/Gelir Kaydetme Yöntemi Netleştirme Yöntemi Muhasebe Hesaplarında (Göstermeme) Kayıt Dışı Bırakma Yöntemi kullanılarak muhasebeleştirilmektedir. Devlet tarafından sağlanacak olan teşviklerin/desteklerin koşullu bir gelir kalemi olması, sürekli olmayıp belirli bir süre için uygulanacak olması nedeniyle “Devlet tarafından karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmaz” hükmünün çağdaş vergicilik ve muhasebe standartlarına göre yeniden değerlendirilmesi. Mali politikaların bir uzantısı olan devlet teşviklerin/ desteklerinin genel kabul görmüş muhasebe ilke ve standartlarına uygun olarak muhasebeleştirilerek finansal tablolara yansıtılmasıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.