Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2021 17:01 (Üye) Soru : Merhabalar, Personelimizin Eşi, 2020 - Nisan ayından beri Pandemi Ücretsiz izine ayrılmış ve (Nakit ücret desteği aldığını söylüyor) SGK çıkışı yapılmamış ve Sıfır gün olarak halen devam etmektedir. Çalışmadığı ve geliri (çalışarak ve Ticari olarak) de olmadığından ötürü AGİ indiriminden "Eşi için" yararlandırabilir miyiz. Çok teşekkür eder, saygılar sunarım.

Cevap : Her çalışan için, asgari ücrete karşılık gelen kazanca ödenen birinci dilimdeki verginin yarısı oranında AGİ uygulanır. Ayrıca, çalışmayan eş için yüzde 10, ilk iki çocuğun her biri için yüzde 7.5, üçüncü çocuk için yüzde 10, diğer çocuklar için yüzde 5 oranında AGİ hesaplanır. eş çalışan konumunda olup nakdi ücretsiz izindedir ve NÜD geliri elde etmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.