Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2021 17:10 (Üye) Soru : Merhabalar, Avukatlık Ortaklığı mükellefimiz bulunmaktadır.Hazli hazırda 3 ortaklı olarak faaliyet gösteriyorlar. Bünyelerinde sigortalı olarak çalıştırdıkları avukatların ortak olarak alınmaları konusunda anlaşmışlar.Ortak olacak sigortalı avukatların 4a kapsamındaki sigortalılıkları iptal ettirip Bağkur ödemesi şeklinde mi devam etmeleri gerekiyor yoksa vergi mükellefi ve ortak olacak olmalarına rağmen 4 a olarak devam edebilirler mi. Şimdiden Cevabınız için teşekkür ederim İyi Çalışmalar Dilerim

Cevap : Bu kişilerin sosyal güvenliğine ilişkin BARO dan bilgi talebinde bulununuz. Eğer özellikli bir durumları yoksa kişiler ortağı bulundukları işyerinde sgk 4a sigortalı olamayacaklarından 4b sigortalı olmaları gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.