Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2021 11:18 (Üye) Soru : Selamlar, bir müşterim reklam filmi çekimleri için vergiden muaf kişilerden sözleşme ile ev kiralıyor. Kiralama sözleşmesinde çekim boyunca harcanan doğalgaz vs gibi giderleri igdaş faturaları adına kesilmese dahi indirim konusu(matrah ve kdv açısından)yapabilir mi? Ve bununla ilgili giderleri çekim yapan firmamız, yapım şirketine yansıtma faturası ile fatura edebilir mi? Kestiği takdirde faturada indirim yaptığı kdv yi ilave edip fatura mı etmeli? Yoksa kdv indirmeyip, kdvsiz bir şekilde mi yansıtmalı?

Cevap : Vergiden muaf kişi olmaz.Bahsettiğiniz evin maliki evini oturma amaçlı olmadan kiraya vermesi halinde elde ettiği gelir TİCARİ KAZANÇ olur.Bu kişi mükellefiyet tesisi ettirecek kiralama bedeli ve diğer giderler için firmanıza Fatura düzenleyecektir.Çekim yapan firma başka birine yansıtma faturası düzenleyecek ise bedel + kdv olarak fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.