Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2021 09:02 (Üye) Soru : İyi çalışmalar.Bir iki konuda yardıma ihtiyacım var.2021 yılında bilanço usulune geçen iktisadi işletmesi olmayan bir dernek mükellefim var.7A seçeneğine göre hesap açılışları yaptım.Ama bazi hesaplarda çelişkiye düştüm.Gelirlerinin büyük bölümü bağışlar.üye aidatları da var,.hangi hesapta göstermek gerekiyor.Ben 600 altında takip görüşündeyim.Banka günlük faizlerini 642 de, faiz kesintisinide 780 hesabın altında takibi düşünüyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.Bazı arkadaşlar 602 veya 649 da gelirleri takip edileceğini söyledi.

Cevap : Ticari işletme olmayan (vergi mükellefi olmayan ) kişi ve kuruluşlar TDHP kullanmak zorunda değildir. TDHP göre defter tutuluyor ise Gelirler(aidat) 600 hesap da ,Faiz gelirleri 642 hesap da takip edilir.ödenen faiz ve komisyonlar 780 de takip edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.