Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2021 09:13 (Üye) Soru : Sayın yetkili, işveren tarafından personel eş ve çocuklarına özel sağlık sigortası ve personel adına bes ödemesi hususunda örnek olayımızı G.V SGK ve D.V açısından değerlendirmenizi rica ediyorum. Brüt 26.000 TL ücretle çalışan bir personele eş ve çocukları dahil yıllık 32.000 Tl saplık sigortası ve aylık 3.000 Tl işveren tarafından bes ödenmesi durumunda. işletmenin nasıl bordrolama yapacağı ve nasıl giderleştireceği hususunda cevaplarınızı rica ederim.

Cevap : İşverenin çalışanın eş ve çocuğu için ödediği sağlık sigortası ve Bes için ödemenin toplamı ödendiği ayda Maaşa eklenir. GVK 63/3. maddesindeki şartlar göre ödenen sağlık sigortası primi GV matrahından indirilir. Bes için indirim olmaz. Bordro muhasebeleştirmesi ne göre gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.