Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.01.2021 12:13 (Üye) Soru : Kolay gelsin; Ev Tekstil ürünleri perde imalat ve alım satım işi ile iştigal eden firmamız tekstil ürünlerinin (rulo şeklinde) naylon torba dediğimiz topları (ruloları)naylon torbanın içine koyarak tozlanmaması lekelenmemesi için ambalajlamaktadır.Alınan naylon torbalar kg bazında alınmaktadır ve hiçbir şekilde satışı yapılmamaktadır.Sadece ürünler üretildikten sonra sarım yapılıp naylon torbanın(yani bu alınan) içine koyulup ağzı bağlanmaktadır ve bu şekilde ihraç edilmektedir.sorum şu bu topları(ruloları) içine koyduğumuz naylon torbalar gekap kapsamına girermi.Satışı yapılmamaktadır sadece tedarikçiden alındıktan sonra ürettiğimiz ürünlerin tozlanmaması kirlenmemesi için bu torbaların içine koyularak ağzı bağlanmakta ve üst üste dizilmektedir. Not:Ürünlerin büyük çoğunluğu ihraç edilmektedir.Teşkkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Bahsettiğiniz işlemler için Gekap beyannamesi verilmeyeceği görüşündeyiz. Detay bilgi için aşağıdaki linkdeki Rehberi inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/1738/Mevzuat-Dosya/01072020-gekap-rehberi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.