Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2021 08:30 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman, hayvancılık faaliyetinde doğum yapan hayvanların yavruları için nasıl muhasebe kaydı yapılmalıdır. Bu doğan yavrular emsal veya maliyet bedeli ile stoklar hesabınamı kayıt edilmeli yoksa gelir yazılıp mı kayıt edilmeli. Tms41 standartı kapsamında gelir yazılıyor Vuk ta ta nasıl yapacağız hangi hesapları kullanıp kayıt edebiliriz. Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim .

Cevap : VUK 277 nci maddesinde ise "Zirai işletmelere dahil hayvanlar maliyet bedeli ile değerlenir. Maliyet bedelinin tespiti mümkün olmayan ahvalde maliyet bedeli yerine emsal bedeli alınır. Bu hükmün tatbikinde emsal bedeli işletmenin bulunduğu mahal (Gezici hayvancılıkta kışlak) için zirai kazanç komisyonlarınca tespit edilmiş olan ortalama maliyet bedelidir." hükmü yer almaktadır. Bu nedenle, yetiştirilen hayvanların doğum yapmaları durumunda yavruların maliyet bedeli ile maliyet bedelinin tespitinin mümkün olmaması durumunda ise emsal bedeli ile kayıtlara dahil edilmesi gerekmektedir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.