Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2021 08:37 (Üye) Soru : Ltd.Şti. Yönetim imza yetkisi olan ve Ortak olan ve şirket finansve pazarlama ve mühendislik işlerinden çalışan kişilere huzur hakkı vermekteyim, emekli olan kişiler 5 tane 1 tanede 4/b prim ödüyor. Bu durumda aldıkları huzur hakkından sadece gelir ve damga vergisi kesiyprum, gelir vergisi tarifesi ücretlere uygulanan tarifemi olacak, birde AGİ ödemesi hesaplanıp bu kişilere ödenirmi yasalmıdır nerden kontrol erebiliriz.

Cevap : Huzur hakkı ödemesi "ücret" ödemesi kapsamındadır. GV ve DV kesilir. Ücretli çalışanlar birden fazla ücret alıyor ise AGİ birine uygulanır. Agi için "Aile durum bildirimi belgesi "alınır.Kişilerden Huzur hakkı ücret ile Maaş aynı işverenden alını yor ise birleştirilir tek bordro yapılır. Ayrı, ayrı işverenden alınması halinde ayrı ayrı tarife uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.