Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2021 08:54 (Üye) Soru : Merhaba, Smmm falliyeti sürdürmekteyim ve 2019 aralık ayında bir binek araç satın aldım. kredi ödeme planım ocak 2020 yılında başladı , bu durumda 2020 yılında ödediğim kredi faizlerinin ( binek araç gider kısıtlaması oranında) serbestmeslek faaliyetimde gider olarak yazabilirmiyim? Teşekkürler

Cevap : Aracın alındığı tarih de VD bilgi verilir."aracı işte kullanacağınızın bilgisi" Envantere dahil edilen taşıtın satın alınması için bankalardan alınan taşıt kredisi için ödenen faizlerin, bu iktisadi kıymetlerin iktisap tarihinden ilgili hesap döneminin sonuna kadarlık kısmının maliyete eklenmesi zorunludur. Bu tarihten sonra tahakkuk eden kredi faizlerinin ise maliyete intikal ettirilmesi suretiyle amortismana tabi tutulması veya doğrudan gider olarak da muhasebe kayıtlarına intikal ettirilmesi mümkün bulunmaktadır.(Gider kısıtlaması yapılarak bu işlemler yapılır.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.