Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2021 12:58 (Üye) Soru : Merhabalar sayın yetkili , Mayıs ve temmuz aylarında bir haftalık kısa çalışma sebebiyle işe gitmedim tabi işverenin bilgileri dahilinde , kısa çalışma ödeneğide alsam 30 gün çalıştım , Yıllık izne çıkmadım kovid nedeniyle sonra kullanırım dedim , şimdilerde insan kaynakları bahsettiğim birer haftayı yıllık izin olarak imzalamamı istiyor , ücretini verirseniz imzalarım dedim çünkü kısa çalışma ödeneği aldığım zamanlarda plansız bir hafta gelme dedikleri zamandı ve kısa çalışma aldığım için ücretli izine çıkmamış oluyorum . Kanunda tam olarak nerede yazıyor kısa çalışmada gelmediğimiz günlerin yıllık izin hakkının yerine geçtiği yardımcı olabilir misiniz lütfen

Cevap : İşyeriniz aylık bildirgede kçö ile birlikte yıllık ücretli izin 27 kod ile bildirmiş ise kçö tutarı 30 günlük olmayıp daha az olacaktır. Yıllık ücretli izinde çalışılmış günlerden olup belirtilen ayda bildirilerek priminin ödenmiş olması gerekir. Bu bildirim ve açıklamalar yoksa yıllık ücretli izin kullandırılmamıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.