Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.02.2021 10:31 (Üye) Soru : Merhabalar, Bağımlı olarak çalıştığım firmanın ana faaliyet konusu bisküvi ve ürünlerinin imalatıdır,firmamız uzun süredir imalat yapmamaktadır.2020 yılında aktifinde kayıtlı olan fabrika üretim binasını e-fatura ve e-defter sınırlarını aşan bedel ile satmıştır.Muhasebe kayıtlarımıza net defter değerini düştükten ve ilgili hesapları kapattıktan sonra kalan karı 679-Diğer olağandışı gelir ve kar hesabında takibini yaptık. e-fatura'ya geçme şartı brüt satış hasılatı 5 milyon TL'yi geçen mükellefler bir sonraki yılın Temmuz ayıdır. Soru - İlgili satışımız,ana faaliyet konumuzun dışında olduğu için e-fatura'ya geçip geçmeme durumumuz hakkında bilginize ihtiyaç duyulmaktadır. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

Cevap : Merhaba, e-fatura uygulamasına geçebilmek için kriter hesaplarımız 600-601-602 hesaplarıdır. Bu hesapların bakiyesini kontrol etmelisiniz sağlıklı günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.