Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.02.2021 10:22 (Üye) Soru : Konu: Diğital müzik dağıtım faaliyetime istinaden gelir vergisi genel tebliği (seri no: 311) den yararlanıp - yararlanamadığım, ve diğer başka teşvik veya kanun maddeleri var mıdır ? Olacakları olmuş gibi özetle bir örnekle anlatacak olursam yapacağım işi açıklayacak olursam ben şahıs olarak yurtdışındaki yurt dışındaki Dijital müzik dağıtım firması ile çalışacağım. Buda benim yurt dışındaki Dijital müzik dağıtım firması ile zamanında bana vermiş olduğu yetki ile oluyor belli bir sözleşmem var , yetkim var ve bu şirketin dijital olarak sadece bana verdiği imkandan yararlanıp Türkiye deki sanatçıların müziklerini bu firmanın bana vermiş olduğu platformlarda yüklemelerini yapıyorum ve bu müziklerde tüm dünya ülkelerinde yurt dışındaki Dijital müzik dağıtım firması sayesinde ve benim aracılığımla servis ediliyor karşılığında gerekli hizmetim karşılığında yurt dışındaki Dijital müzik dağıtım firması benim hesabıma belirli bir ölçüde para yatıracak bende bu yatırılan para kadar yurt dışındaki Dijital müzik dağıtım firmasına kdvsiz “dönemlik telif hakkı” açıklamasıyla hizmet ihracı faturası keseceğim. (Türkiyede temsilciliği yok hizmet ihracı olacak ) Söz ve müzik eser sahiplerine, bu dijital dağıtımdan benim yapımcı telifim dışında, kazandıkları telifleri meslek birlikleri vasıtasıyla ödeniyor. Özetle ben ülkeme yaptığım iş işlemden dolayı para kazandırıyorum ülkeye döviz giriyor. Bi nevi üretici bi nevi al sat bi nevide hizmet söktöründeyim, Aynı zamanda ben yapımcı olarak gözüküyorum. Kısaca soracak olursam ; - Ben elde ettiğim gelirden ötürü dijitalde 600.000 TL gelir vergisi muafiyetinden yararlana bilir miyim ? - Gelir vergisi genel tebliği (seri no: 311) den yararlanıp gelir vergisinden muaf olur muyum yada benim bilmediğim aklıma gelmeyen , bilmediğim başka bi teşvik yada kanun maddesi var mıdır. - Beni yönlendirip açıklayıcı bilgi verebilir misiniz ? Sonuçta bir dijital dağıtım firmasının bir kanalı var ve bu Dijital müzik dağıtım firmasının da bana açmış olduğu bir kanal ve yetki var ben bu kanaldan platformdan yükleme yapıp dijital dağıtıma aracılık yapıyorum. Mükellefim adına yazılmıştır, tüm faaliyet mükellefimindir.

Cevap : Diğital müzik dağıtım faaliyeti ? GVK 18. maddesindeki istisna "bestekarlık" dır. Yapılan bir beste varise bu bestenin telif hakkı vergi mükellefine satılması halinde GVK 18. madde uygulanır. Satış bedeli üzerinden % 17 GV stopajı yapılır.Ayrıca (2) nolu KDV hesaplanır. 2020 yılında elde dilen telif kazancı 600.000 TL aşar ise yıllık GV beyannamesi verilir.( 311 Sayılı GV Gn.Tb uygulanır.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.