Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.02.2021 11:07 (Üye) Soru : MERHABA, BENİM SORUM 7252 SAYILI NORMALLEŞME TEŞVİKİ İLE İLGİLİ OLACAK. SGK İŞVEREN SİSTEMİNDE HESAPLANMIŞ OLAN ORTALAMA GÜN SAYISI MI TEŞVİK OLARAK BİLDİRİLMESİ VE TAHAKKUK ETTİRİLMESİ GEREKİR? BİZ SEHVEN PROGRAMDA SABİT GÜN SAYISINI DEĞİŞTİRMEDEN YAPMIŞ BULUNMAKTAYIZ. BU DURUMDA ÖRNEĞİN PROGRAMDA OTOMATİK 10 GÜN ÇIKMIŞ BİZ ONU DEĞİŞTİRMEDİK FAKAT SGK SİSTEMİNDE 9 GÜN ÇIKTI YADA 11 GÜN ÇIKTI. BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ. NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : Sigortalının 7252 Normalleşme Teşviki Kapsamındaki Ortalama Gün Sayısının Değişmesi Normalleşme teşviki kapsamında kullanılan Aylık Ortalama Gün Sayısında, kısa çalışma bitiş tarihinde yapılan güncellemelerden kaynaklanan değişiklikler hariç olmak üzere herhangi bir nedenle değişiklik olması halinde söz konusu değişiklikler dikkate alınmayacaktır. Örnek 10: Kısa çalışma başlama tarihi 01/05/2020, bitiş tarihi 30/07/2020 ve aylık ortalama gün sayısı 15 olan bir sigortalı için 2020/Ağustos, Eylül ve Ekim ay/dönemleri için 3 ay süreyle normalleşme teşvikinden yararlanılması mümkündür. Bu sigortalı için 2020/Ağustos ve Eylül ayları/dönemlerinde normalleşme teşviki uygulanmıştır. Bu arada iş müfettişlerinin kısa çalışma uygunluk denetimi sona ermiş ve sigortalının 2020/Mayıs ayında çalışma saatlerini azaltmaksızın çalıştığı ve KÇÖ'nden yersiz yararlandığı fiili olarak tespit edilmiştir. Bu durumda, sigortalının aylık ortalama gün sayısında bir değişiklik olmaksızın 15 gün olarak dikkate alınması ve 2020/Ekim ayında da normalleşme teşvikinden yararlandırılması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.