Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.02.2021 12:57 (Üye) Soru : Merkezi Dubaide olan turizm üzerine yazılımı programı olan bir firma otellerle anlaşarak konaklma hizmeti aracılık yapıyor otel fiyatının üzerinde karını koyarak faturanın tamamını yazılım üzerinden kesip tahsil ediyor .. sorum; türkiyede dubaideki firmanın şubesini açsak dar mükellef kapsamında oteller faturaları şube olarak bize kesecek ve merkez adına ödeyeceğiz , dubai merkezde faturayı kesip tahsilatı yapacak, yalnız şube olarak bize nakit ve havele yolu ile ödemek isteyen acente ve müşterilerin şubeye gelen tahsilatlarını merkeze direk gönderebiliyor muyuz onların da dubaiden sistem üzerinden faturaları kesiliyor.

Cevap : Merkezi Türkiye de olan Kurumun Türkiye dışındaki şubeleri ilgili ülkenin Vergi ve diğer mevzuatına tabidir. Faturalar oradaki kurallara göre düzenlenir. Türkiye deki merkez Yurt dışındaki şubeden elde edilen kazancı Türkiye ye getirerek kayıtlara alınır. Bahsettiğiniz şekilde bir uygulama olmaz.Hizmet kime veriliyor ise fatura ona düzenlenir.Konu hakkında GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.